Петровска – Резников: Украина ја има нашата поддршка за одбрана на својата сувереност и независност

Петровска – Резников: Украина ја има нашата поддршка за одбрана на својата сувереност и независност

Изразуваме почит и поддршка кон украинскиот народ, за храброста, истрајноста и решителноста да ја одбрани сопствената територија, изјави министерката за одбрана Славјанка Петровска на денешната прес-конференција по средбата со нејзиниот украински колега Олексеј Резников во Киев.

Ковачевски за МИА: Условувањето на уставните измени со предвремени избори, значи дека пред секоја реформа ќе треба да одиме на избори

Ковачевски за МИА: Условувањето на уставните измени со предвремени избори, значи дека пред секоја реформа ќе треба да одиме на избори

Уставните измени се само една од одлуките што државата треба да ги донесе во делот на пристапувањето кон ЕУ за кои е потребно двотретинско мнозинство во Собранието.

За власта со одлуката на ЕСЧП за аболицијата победила правдата, за застапниците на обвинетите  работата не е завршена

За власта со одлуката на ЕСЧП за аболицијата победила правдата, за застапниците на обвинетите  работата не е завршена

Скопјe – Европскиот суд за човекови права во Стразбур вчера ја отфрли како недопуштена, жалбата за поништената аболиција на поранешниот претседател Ѓорге Иванов од 2016 година.

Предлогот за реконструкција на Владата пред пратениците, Алтернатива ќе биде опозиција

Предлогот за реконструкција на Владата пред пратениците, Алтернатива ќе биде опозиција

Предлогот за реконструкција на Владата, чиј кабинет се проширува со кадри од Алијанса за Албанците (АА), а се намалува со тие од „Алтернатива“, е на дневен ред на 104. седница на Собранието. 

Деветтемина македонски државјани кои беа затекнати во Турција за време на земјотресот утрово се вратија во земјава

Деветтемина македонски државјани кои беа затекнати во Турција за време на земјотресот утрово се вратија во земјава

Деветтемина македонски државјани кои беа затекнати во Турција за време на земјотресот се вратија во земјава. МНР информира дека тие се во добра здравствена состојба.