bs flag go to the original language article
This article has been translated by Artificial Intelligence (AI). The news agency is not responsible for the content of the translated article. The original was published by FENA.

Сараево, (Фена) – У Сарајеву је званично представљен онлајн алат под називом „Приступи информацијама“. Платформа омогућава креирање захтева за слободан приступ информацијама према свим институцијама у Босни и Херцеговини. 

Алат, доступан на адреси pristupinformacijama.ba, осим аутоматизованог и интуитивног процеса креирања захтева омогућава грађанима, медијима и организацијама цивилног друштва омогућава састављање и слање ургенција и жалби те добијање подсетника за рокове за сваки корак процеса добијања информација од јавног значаја.

– Циљ овог алата, чији је развој подржала Европска унија, је јачање приступа информацијама, чиме се не само унапређење транспарентност јавне власти него и степен учешћа грађана у раду институција. То је основни предуслов демократског, отвореног и одговорног понашања институција – изјавила је Аурели Валтат, шефица Одељења за ЕУ интеграције, политичка питања, прес и информације при Делегацији ЕУ у БиХ – саопштио је Транспаренцy Интернатионал БиХ.

Приступи информацијама користи интуитиван и једноставан интерфејс који кориснике води кроз сваки корак креирања захтева за слободан приступ информацијама, те садржи називе и адресе неколико хиљада јавних институција, органа, предузећа и установа на свим нивоима власти у Босни и Херцеговини којима се грађани могу обратити.

– Жеља нам је била да грађанима понудимо једноставан и интуитиван начин да сами саставе захтев, како би од органа добили информације које их занимају, јер је то једно од основних права које се гарантује законима о слободном приступу информацијама – изјавио је Марко Вујић, сарадник за пружање правне помоћи у Транспаренцy Интернатионал у БиХ (ТИБиХ), који је, заједно са удружењем Ваша права БиХ (ВПБиХ), имплементирао овај пројекат.

Потребно је нагласити да Приступи информацијама омогућава састављање захтева према свим јавним органима у БиХ, аутоматски бирајући адекватан закон у зависности од нивоа и надлежности институције од које се траже информације, што додатно олакшава сам процес будући да у Босни и Херцеговини тренутно постоје чак три закона која уређују ову област. (31.01.)