„`html
Сараево (Фена) – Након што су у јавност изашли још увијек неслужбени резултати према којима је Доналд Трамп нови предсједник Сједињених Америчких Држава, услиједиле су честитке политичара из Босне и Херцеговине.
Готово сви дужносници БиХ упутили су честитке, иако су неки били наклоњени кандидаткињи Камали Харис. Међу првима је честитао предсједник ентитета Република Српска Милорад Додик, казавши да Трампова побједа симболизира “повратак вриједностима које његујемо – обитељи, слободи избора и праву да сачувамо своје традиције“.
– Честитамо изабраном предсједнику Доналду Трампу на повијесној побједи! Док водите САД политиком мира, сигурности и просперитета, увјерен сам да ће везе између Хрвата у Босни и Херцеговини и Американаца још јачати у годинама које долазе – поручио је на платформи X предсједник ХДЗ-а и ХНС-а БиХ и предсједатељ Дома народа ПС БиХ Драган Човић.
Лидер Демократске фронте и члан предсједништва БиХ Жељко Комшић нагласио је како су Сједињене Америчке Државе најважнији партнер Босне и Херцеговине на међународном плану додавши како је увјерен да ће Трампово ново руковођење Бијелом кућом бити на трагу обнове одличних односа САД-а и БиХ. Предсједатељ Предсједништва Денис Бећировић такође је казао како ће нови Трампов мандат бити прилика за “оснаживање пријатељства и партнерства Сједињених Америчких Држава и Босне и Херцеговине.”
Резултати предсједничких избора у САД-у донијели су изненађење које се, према мишљењу политичког аналитичара и свеучилишног професора Домагоја Галића, више осјетило у Европи него међу америчким пратиоцима политичких збивања. Док су многи европски медији и аналитичари сматрали како Камала Харис има јасну предност, резултати су отишли на страну Доналда Трампа.
Осврнувши се на могућу вањску политику САД-а с Трампом на челу, посебно када је у питању западни Балкан и Босна и Херцеговина, Галић је нагласио да је то тема која није била значајна у изборној кампањи. Он сматра да приоритети САД-а остају Украјина, Блиски исток и односи с Кином. Балкан, сматра Галић, остаје под надзором бирократске структуре, док су америчке снаге и пажња усмјерене на пуно утјецајније међународне односе.
Посљедње анкете уочи избора показале су занимљиве разлике у ставовима грађана Европе према побједи Доналда Трампа. Према Галићу, скандинавске земље, попут Данске, Норвешке и Шведске, већински су подржавале Камалу Харис. С друге стране, у земљама Балкана, укључујући БиХ и Србију, Трамп је имао значајну подршку. Галић сматра да је разлог томе у разликама у повјерењу према институцијама.
– Можда је то мањак институционалног повјерења у овим државама, друштвима. Не кажем да је то нужно лоше, али мислим да се ради о томе да друштва с нижом разином повјерења у институције понекад знају бити у праву – закључио је Галић у разговору за Фену. (6.11.)
„`