Key Stories

Војната во Украина, економските предизвици, климатските промени – многу прашања ја движат Европа. Секој петок, ќе објавуваме Тема во фокус што фрла светлина на една главна тема од таа недела. Очекувајте приказни за широк спектар на прашања и гласови од цела Европа што се различни како и политиката на ЕУ. Со нашата Тема во фокус, имаме за цел да дадеме контекст и да ви овозможиме подобро разбирање на различните европски перспективи. енр ќе даде заеднички увид во „Што ја движи Европа“. Написите се засноваат на покриеноста на ЕУ прашања од страна на агенциите учеснички. Статијата е достапна на англиски, германски и француски јазик.

Урсула фон дер Лајен реизбрана за претседателка на Европската комисија 

Европскиот парламент во четвртокот ја реизбра германската конзервативна политичарка Урсула фон дер Лајен за претседателка на Европската комисија. Таа доби нов петгодишен мандат како лидер на ЕУ откако првпат ја презеде функцијата во 2019 година. 

Геноцидот во Сребреница: Резолуцијата на ОН предизвика дебата низ Балканот, ЕУ со цврст став 

Геноцидот во Сребреница: Резолуцијата на ОН предизвика дебата низ Балканот, ЕУ со цврст став 

Точно 29 години по масакрот во Сребреница, Генералното собрание на ОН усвои Резолуција за геноцидот во Сребреница и прогласи Меѓународен ден на сеќавање и одбележување на жртвите. Гласањето се покажа контроверзно низ балканските земји, но ЕУ јасно го изрази својот цврст став со официјална изјава – „нема место“ во ЕУ за оние кои го негираат геноцидот во Сребреница и се обидуваат „одново да ја напишат историјата“. 

Инфлацијата во еврозоната се намалува, банкарските власти повикуваат на претпазливост

Инфлацијата во еврозоната се намалува, банкарските власти повикуваат на претпазливост

Инфлацијата во Европа благо опаѓа, а банкарските групации како што е Европската централна банка (ЕЦБ) и Европската банкарска управа (ЕБА) остануваат претпазливи. Потрошувачите ширум континентот се принудени да плаќаат повеќе за услуги и стоки.

Унгарското претседавање со ЕУ: Како Орбан може да влијае на ЕУ?

Унгарското претседавање со ЕУ: Како Орбан може да влијае на ЕУ?

Унгарија в понеделник го презема ротирачкото претседавање со Советот на ЕУ од Белгија. Многумина внимателно се следи земјата која има за цел „Да ја направи Европа повторно голема“ и планира да се фокусира на проширувањето, одбраната и конкурентноста. Украина ја чекаат тешки шест месеци со петседателството на ЕУ.

Нема договор за носителите на високите функции во ЕУ после неформалниот самит во Брисел

Нема договор за носителите на високите функции во ЕУ после неформалниот самит во Брисел

И покрај очекувањата од неформалниот состанок во Брисел во понеделникот, лидерите на Европската Унија не успеаја да постигнат договор околу имињата на носителите на водечките позиции во блокот после европските избори. Во игра се три имиња, Урсула фон дер Лајен, Антонио Коста и Каја Калас. Кој ќе биде победникот после лидерскиот состанок следната недела?