Што се случува во Европа?

Погледнете ги најважните претстојни настани поврзани со ЕУ прашања, како и настаните организирани од Европската редакција.

За енр

Европската редација (European Newsroom-enr) е проект за соработка меѓу новинските агенции од цела Европа – дпа, АФП, АГЕРПРЕС, АНП, АНСА, АПА, АТА, Белга, БТА, ЕФЕ, Еуропа Прес, ФЕНА, ХИНА, МИА, ПАП, СТА, Танјуг, ТАСР и УКРИНФОРМ. Агенциите-учеснички имаат можности за обука, доедукација и заеднички развој на новинарски стандарди. Алатките како што се проверките на фактите и верификацијата помагаат да се поддржи квалитетното новинарство преку спротивставување на растечкото ширење на дезинформации и пропаганда. Преку енр, на европските агенции им се дава еднаков пристап до информации, што го отвора патот за сеопфатно и разновидно известување преку државните граници.

Фајон за МИА: Уставните измени се одговорност кон граѓаните и се неопходни државата да оди напред

Скопје - Ги повикувам сите политички актери, одговорни актери, политички партии да вложат напор за уставните промени пред се во интерес на граѓаните. Тоа е одговорност кон луѓето, и сега е нужно итно државата да напредува и геостратешка можност e до крајот на 2030...

Пораки од Министерскиот совет: ОБСЕ е живо, неговата вредност е што се користи за надминување на несогласувањата

Скопје – ОБСЕ е живо, неговата вредност е поголема колку повеќе се користи за надминување на несогласувањата. Блокадата или непочитувањето на принципите на Организацијата е директна закана кон основните вредности за кои се залага од 1975 година, се главните пораки од...

Скопје домаќин на Министерскиот совет на ОБСЕ

Скопје - Северна Македонија ќе биде домаќин на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа - ОБСЕ што ќе се одржува во Скопје од денеска до 1 декември, на кој се очекува да присуствуваат околу 1000 делегати. На најголемиот...

Министерот Спасовски во работна посета на Брисел 

Брисел - Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ќе допатува во работна посета на Брисел, во чии рамки утре ќе учествува на Меѓународната конференција на глобалниот сојуз за борба против криумчарењето мигранти, организирана од Европската...

Средба на Ковачевски со Сарацин и Франгеш: За европската иднина на Северна Македонија треба да преовлада одговорноста над партиските интереси

Скопје – Актуелни теми од суштинско значење за европерспективите на земјава и нејзината улога за стабилноста на Западниот Балкан, беа во фокусот на разговорите на премиерот Димитар Ковачевски со специјалниот претставници на Германија и Словенија за регионот, Мануел...

Еврокомесарот за клима Хукстра во пресрет на КОП28: „Прозорецот на можности се затвора“

ЕНР Новиот европски комесар за климатска акција, Вопке Хукстра, се подготвува за тежок климатски самит на крајот на овој месец во Дубаи. Договор меѓу земјите учеснички не е ниту на повидок, а згора на тоа Хукстра знае дека светот “гори”. Европската новинска редакција...

ЕУ на мака со испораката на ветената воена помош за Украина

АФП, АГЕРПРЕС, АТА, БТА, дпа, ЕФЕ, МИА, ТАСР | Key Story Плановите за зголемување на трошоците на ЕУ за да ѝ се помогне на Украина во одбраната од руската агресија се во застој поради неподготвеноста на ниво на ЕУ да се одвојат повеќе средства. Високиот претставник на...

Проширување на ЕУ

АФП, АГЕРПРЕС, АНСА, АТА, БТА, дпа, ЕФЕ, Еуропа Прес, ФЕНА, ХИНА, МИА, СТА, Танјуг | 10 ное 2023 | Key Story Во средата, Европската комисија препорача отворање на официјалните пристапни преговори со Украина и Молдавија. Ова претставува голем гест на поддршка за Киев...

Неколку земји-членки на Шенген зоната ги зајакнуваат граничните контроли за да се заузди нелегалната миграција

Од АФП, АНСА, Агерпрес, Белга, БТА, дпа, ЕФЕ, ФЕНА, ХИНА, МИА, СТА, ТАСР Голем број земји како што се Австрија, Чешка Република, Франција, Италија, Полска, Словенија и Словачка воведоа нови контроли на нивните граници. Тие се обидуваат да ги спречат криумчарите со...

Рекордната излезност на полските парламентарни избори го трасира патот за про-ЕУ влада 

од АНСА, АФП, ДПА, ЕФЕ, ХИНА Повеќе од 74 отсто од граѓаните со право на глас излегоа на гласачките места во неделата, што претставува најголем одѕив на гласачите од падот на комунизмот во 1989 година. Како изненадувачки резултат, проевропската опозиција предводена од...

Проверка на факти

Конфликти, поплаки и куриозитети – на интернет ќе најдете контрадикторни објаснувања за безброј теми. Што е всушност вистина? За индивидуалните корисници ова е често тешко да се одреди, особено кога се работи за настани што се случуваат во други земји – или обработуваат сложени европски политики. Затоа проверка на факти е составен дел на Европската редакција. Во овие проверки на факти, искусни истражувачи и новинари даваат ориентација во збунувачкиот универзум на јавни изјави. Проверката на фактите е достапна на англиски, германски и француски јазик.

Што се случува во Европа?

Погледнете ги најважните претстојни настани поврзани со ЕУ прашања, како и настаните организирани од Европската редакција.

Други ЕУ портали на европските новински агенции

EVANnews – Европска видео алијансае проект за соработка меѓу повеќе новински агенции за производство и размена на видеа за вести. Покрај Сервисот за инстант вести (Instant News Service-INS) со седиште во Брисел, кој ја координира платформата, останатите партнери за соработка се новинските агенции Deutsche Presse-Agentur од Германија, Adnkronos од Италија, Europa Press од Шпанија, CTK од Чешка Република и Agence Belga од Белгија. Институциите во Брисел најчесто комуницираат централно и на англиски јазик. За да ја направат достапна европската политика, новинарите кои работат на платформата EVANews објавуваат вести од нивна гледна точка и на нивниот мајчин јазик, земајќи ја во предвид националната димензија на сите вести од ЕУ.

EVA

European Data News Hub (EDNH) е актуелна европска платформа за новинари, каде новинските агенции дпа, АФП, Анса, Агерпрес, ТТ и АНП соработуваат како една редакција. Нивниот фокус е на обезбедување пакети со вести засновани на податоци и се состојат од фотографии, видеа, аудио извештаи, интерактивни графики, инфографици и текстови на девет различни јазици. Агенциите исто така ја дистрибуираат содржината преку нивните мрежи и стигнуваат до голем број весници, ТВ и радио станици, мобилни корисници, оператори на веб-страници, бази на податоци, влади и меѓународни институции ширум светот.