mk flag go to the original language article
This article has been translated by Artificial Intelligence (AI). The news agency is not responsible for the content of the translated article. The original was published by MIA.

Скопље – Министар за вањске послове и вањску трговину Тимчо Муцунски на маргинама Минхенске безбедносне конференције остварио је састанак са бугарским колегом Георгом Георгиевим, на којем, према МНР, било је разговора о билатералним разликама, блокади европског пута државе од стране Софије и о положају македонске мањине у Бугарској.

У изјави за јавни радиодифузни сервис, Муцунски је истакао да су са Георгиевим разговарали о потреби деблокирања нашег пута ка пуноправном чланству. – Ми желимо процес који је предвидив, који има јасан почетак и јасан крај. Ми као Влада нећемо прихватити под уценом или под притиском било какво решење или било какав компромис. Сваки компромис треба одговарати реалности у којој живимо и европским вредностима о којима Европа стално говори свима нама у целом региону, изјавио је Муцунски. 

Министар је додао да су са Георгиевим разговарали о потреби деблокирања нашег пута ка пуноправном чланству. – Говорили смо о потреби јасног и предвидивог пута који је у оквиру европских стандарда и принципа. Говорили смо о потреби примене одговарајућих мањинских права у суседној Бугарској, посебно у делу потребе примене пресуда Европског суда за људска права. Када Европа говори о примени европских вредности, одговарајуће је и да ми бранимо наше позиције, односно позиције свих Македонаца који живе у било којој земљи у свету, укључујући и у суседној Бугарској, нагласио је Муцунски.

Министарство за вањске послове и вањску трговину претходно је саопштило да је на састанку Муцунски изразио жаљење што „уместо развоја добросуседске политике, односи између две земље остају оптерећени билатералним споровима, који су постали непринципијелна препрека македонском евроинтеграцијском процесу“. – Притом, он је истакао да сва отворена питања треба решавати одговорно, кроз дијалог и са међусобним поштовањем и разумевањем, пошто добросуседски односи, између осталог, подразумевају и подршку за европске интеграције као стратешко опредељење државе, наводи се у саопштењу Министарства. (16 фебруар)