Popis projektu

Európsky newsroom (enr) je projekt spolupráce spravodajských agentúr z celej Európy – dpa, AFP, AGERPRES, ANSA, APA, ATA, Belga, BTA, EFE, Europa Press, FENA, HINA, MIA, PAP, STA, Tanjug, TASR a UKRINFORM. Zúčastnené agentúry môžu využiť možnosti odbornej prípravy, ďalšieho vzdelávania a spoločného rozvoja novinárskych štandardov. Nástroje, ako je kontrola a overovanie faktov, pomáhajú udržiavať kvalitnú žurnalistiku tým, že pôsobia proti rastúcemu šíreniu dezinformácií a propagandy. Prostredníctvom enr majú európske agentúry rovnaký prístup k informáciám, čo otvára cestu komplexnému a rôznorodému spravodajstvu naprieč hranicami jednotlivých štátov.

Profesionálne spravodajstvo o EÚ a Európe, ktoré šíri enr, informuje ľudí v príslušných krajinách nestranným a nezávislým spôsobom. Agentúram poskytuje overené fakty a profesionálny prístup k správam a zdrojom mimo propagandy a falošných správ. Enr by mohol vytvoriť centrum novinárskej kvality a integrity v srdci EÚ.

V skratke ide o cezhraničnú spoluprácu európskych agentúr – na partnerskej úrovni. To nie je len myšlienka, ktorá stojí za Európskym newsroomom, ale aj myšlienka zjednotenej Európy.