MZVEZ: Slovensko poskytlo WHO príspevok vo výške 100.000 eur pre Turecko a Sýriu

BRATISLAVA – Slovensko poskytlo v piatok 10. februára Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO) príspevok vo výške 100.000 eur v reakcii na sériu zemetrasení, ktoré zasiahli Turecko a Sýriu. Uviedol to dočasne poverený šéf rezortu diplomacie Rastislav Káčer. Ide o historicky prvý slovenský príspevok do Pohotovostného fondu WHO pre mimoriadne situácie. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR.

“Popri tragédii a utrpení, ktoré sa dennodenne odohrávajú kúsok od našich východných hraníc, nesmieme zabúdať ani na nešťastia inde vo svete. Som rád, že aj takouto formou sme pomohli ľuďom v Turecku a v Sýrii, ktorí dennodenne bojujú o prežitie. Pri poskytnutí pomoci sa hrá o každú minútu, sme pripravení pomáhať aj naďalej,” skonštatoval Káčer. Pripomenul, že na mieste už niekoľko dní pôsobí 15 slovenských expertov z Hasičského a záchranného zboru a z Horskej záchrannej služby. Do tureckej Adany so sebou priniesli aj vyše 3,5 tony materiálu – vyslobodzovaciu techniku, laná, náradie, generátory, vodu, jedlo či stany. Zároveň potvrdil, že slovenský rezort diplomacie a veľvyslanectvo v Ankare sú s oboma zbormi v úzkom kontakte, pričom koordinujú humanitárnu pomoc. (10. februára)

Eximbanka SR prináša pre exportérov energetický úver

BRATISLAVA – Eximbanka SR prináša pre exportérov v súvislosti s prudkým nárastom cien energií produkt – energetický úver. Informovala o tom Katarína Poláková z odboru komunikácie a medzinárodných vzťahov Eximbanky. Spresnila, že energetický úver je k dispozícii pre klientov, ktorí majú skutočne problém s financovaním zvýšených cien energií, najmä výrobné podniky s nižšou variabilitou premietnutia zvýšených nákladov do výstupných cien produktov a služieb.

Úver slúži primárne na financovanie energií (elektrická energia a zemný plyn) vrátane refundácie časti už uhradených dodávateľských faktúr. Firmy však musia preukázať exportné zameranie, pričom výška úveru bude stanovená podľa dĺžky preklenovacieho obdobia.

Eximbanka SR stanovila ako referenčné obdobie priemernú cenu energií na rok 2021. “V rámci každodenného kontaktu so slovenskými firmami, najmä výrobného charakteru, vnímame náročnosť vysporiadania sa so situáciou o energetickej situácii a schopnosti splácať záväzky. Veríme, že týmto riešením sme schopní pomôcť preklenúť toto náročné obdobie mnohým našim exportérom,” uviedla Tatiana Harmady, riaditeľka odboru financovania Eximbanky.

MZVEZ: Ku koncu roka 2022 viedla EK vo vzťahu k SR 70 konaní o porušení zmlúv

BRATISLAVA – Ku koncu roka 2022 viedla Európska komisia (EK) vo vzťahu k SR 70 konaní o porušení zmlúv, najmä v súvislosti s nesprávnou transpozíciou alebo aplikáciou právne záväzných aktov EÚ. Vyplýva to z výročnej správy o členstve SR v EÚ za rok 2022, ktorú Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Z celkového počtu konaní bolo podľa rezortu 31 vedených z dôvodu neoznámenia transpozičných opatrení k smerniciam, 13 z dôvodu nesprávnej transpozície smerníc. Ďalších 14 pre nesprávnu aplikáciu práva EÚ a 12 konaní bolo vedených z iných dôvodov. Oproti koncu roka 2021 boli voči SR vedené o štyri konania viac. “Napriek miernemu nárast počtu konaní patrí SR dlhodobo k štátom s nižším počtom konaní o porušení zmluvy vedených podľa článku 258 – 260 Zmluvy o fungovaní EÚ,” podotklo ministerstvo. (12. februára)

Slovenskí záchranári sa v nedeľu vrátili z Turecka

BRATISLAVA – V nedeľu 12. februára popoludní sa z Turecka vrátili slovenskí záchranári, ktorí pomáhali pri záchrane preživších po ničivom zemetrasení v Turecku.

Pri záchrane preživších po ničivom zemetrasení sa nedalo spoliehať na nacvičené operačné a metodické postupy. Všetko sa muselo diať pri absolútnej improvizácii a pri absolútnom ohrození života. Po návrate slovenských záchranárov to zdôraznil veliteľ tímu Igor Žiak. “Bol to pre nás krst ohňom,” netajil.

Slovenský záchranársky tím pôsobil v Turecku od začiatku týždňa, počas misie sa mu podarilo vypátrať z ruín 12 živých osôb. Jednotku tvorilo desať príslušníkov Hasičského a záchranného zboru a päť príslušníkov Horskej záchrannej služby.

Záchranárov na letisku privítali dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger a dočasne poverený minister vnútra Roman Mikulec (obaja OĽANO), rovnako tak zástupcovia rezortu vnútra i zahraničných vecí a európskych záležitostí. Všetci vyzdvihli prácu záchranárov a poďakovali sa im za reprezentáciu krajiny.

Minulotýždňové zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo oblasť okolo turecko-sýrskych hraníc. Doteraz si vyžiadalo už viac ako 33.000 obetí.

This compilation is an editorial selection based on TASR’s Europe coverage. The editorial responsibility for this publication lies with TASR. It is published on Mondays and Thursdays.