Шолц: Не треба да има нови условувања за пристапните преговори на Северна Македонија, за тоа јас гарантирам

Шолц: Не треба да има нови условувања за пристапните преговори на Северна Македонија, за тоа јас гарантирам

Пристапниот процес на Северна Македонија треба да биде редовен согласно напишаното на хартија и не треба да има нови условувања, кои се однесуваат на билатералната состојба, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц на заедничката прес – конференција со премиерот Димитар Ковачевски, кој е во дводневна официјална посета на Сојузна Република Германија.

Борел: Нема пречки за евроинтеграцијата на Северна Македонија, билатералните прашања нема да бидат обврзувачки

Борел: Нема пречки за евроинтеграцијата на Северна Македонија, билатералните прашања нема да бидат обврзувачки

Нема пречки за пристапување на Северна Македонија во Европската унија, смета високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел

Костадиновска Стојчевска за МИА: На 13 јули трите земји од Отворен Балкан заеднички ќе се претстават преку уметноста во Париз

Костадиновска Стојчевска за МИА: На 13 јули трите земји од Отворен Балкан заеднички ќе се претстават преку уметноста во Париз

Иницијативата Отворен Балкан (ОБ) во областа на културата започна во вторникот во Белград со реализација со гала концерт на Зубин Мехта во присуство на министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска, по што ќе следи гостување во Тирана и Скопје.

Ковачевски: Повлекувањето на ВМРО-ДПМНЕ од договореното ќе ги разочара граѓаните и меѓународната заедница

Ковачевски: Повлекувањето на ВМРО-ДПМНЕ од договореното ќе ги разочара граѓаните и меѓународната заедница

Сега треба да се оди кон примена на договореното и јавно кажаното на прес-конференцијата по лидерската средба за уставните измени, а не кон толкување, што некој сакал да каже, бидејќи тоа што беше разговарано беше и кажано, изјави денеска премиерот Димитар Ковачевски.

Ковачевски: Стратешка цел е да станеме членка на ЕУ до 2030, ни претстојат политички одлуки кои ќе ни го отворат патот

Ковачевски: Стратешка цел е да станеме членка на ЕУ до 2030, ни претстојат политички одлуки кои ќе ни го отворат патот

Стратешка цел на Северна Македонија е полноправното членство во ЕУ до 2030 година. Скрининг процесот треба да заврши многу скоро, и ни претстојат политички одлуки со кои ќе се овозможи отворање на кластерите и поглавјата, истакна премиерот Димитар Ковачевски по пристигнувањето во Кишињев каде придружуван од вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, ќе учествува на вториот Самит на Европската политичка заедница.