Ковачевски: Во 2030 Македонија ќе биде прва земја членка во ЕУ од Западен Балкан 

Ковачевски: Во 2030 Македонија ќе биде прва земја членка во ЕУ од Западен Балкан 

Скопје, 30 август 2023 (МИА) – Во 2030 година Македонија ќе биде прва земја членка на Европската Унија од Западен Балкан, порача премиерот Димитар Ковачевски на трибината на тема „ЕУ за македонската економија“ со која во Скопје денеска започна кампањата „Ние сме...
Мишел за МИА: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Мишел за МИА: Иднината на Северна Македонија е во ЕУ

Блед, 28 август 2023 (МИА) – Убеден сум и уверен дека иднината на Северна Македонија е во ЕУ, изјави за МИА претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел по синоќешната билатерална средба со премиерот Димитар Ковачевски, што се одржа пред почетокот на Бледскиот...
„Ние сме Европа“ – кампања за приближување на стратешката цел за членство во ЕУ до граѓаните

„Ние сме Европа“ – кампања за приближување на стратешката цел за членство во ЕУ до граѓаните

Скопје, 23 август 2023 (МИА) – Во Секретаријатот за европски прашања, денеска беше промовирана кампањата „Ние сме Европа“, што СЕП ја организира во соработка со Владата. Караванот на кампањата која чини пет милиони денари ќе опфати осум градови со повеќе теми и...
Заврши дебатата за уставните измени, гласањето одложено до обезбедување двотрeтинско мнозинство

Заврши дебатата за уставните измени, гласањето одложено до обезбедување двотрeтинско мнозинство

Скопје, 18 август 2023 (МИА) – Во Собранието заврши расправата за Предлогот за пристапување кон измена на Уставот со кој се предвидува вметнување на Бугарите и на уште пет етнички заедници во Преамбулата, а гласањето е одложено до обезбедување на потребното...
Маричиќ: Ако и сакаме добро на државата, а не изолација – уставните измени треба да бидат донесени

Маричиќ: Ако и сакаме добро на државата, а не изолација – уставните измени треба да бидат донесени

Скопје, 17 август 2023 (МИА) – Ако навистина ѝ сакаме добро на државата и сакаме да ја оствариме целта – до 2030 година Северна Македонија членка на ЕУ, сега е време тоа да се покаже на дело, порача вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во пресрет на...