Со 65 гласа „за“ избрана техничката Влада предводена од Талат Џафери

Со 65 гласа „за“ избрана техничката Влада предводена од Талат Џафери

Скопје – Собранието со 65 гласа „за“ и тројца „против“ ја изгласа техничката Влада предводена од Талат Џафери. На седница присуствуваа 111 пратеници. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се воздржаа од гласање на техничката влада, чија основна задача е организирање фер и...
О’Брајан за МИА: Барањето друг пат, освен европскиот ќе го успори напредокот на земјата кон ЕУ

О’Брајан за МИА: Барањето друг пат, освен европскиот ќе го успори напредокот на земјата кон ЕУ

Скопје – Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија Џејмс О’Брајан во интервју за МИА изразува уверување дека истиот дух на единство кој, како што вели, го покажала Европската Унија на декемврискиот самит, кога беше донесена одлука за...
Европратениците предупредуваат за правни дејствија во врска со милијардите од ЕУ за Унгарија

Европратениците предупредуваат за правни дејствија во врска со милијардите од ЕУ за Унгарија

Европратениците повикаа на понатамошни чекори за подготовка на судска постапка против Европската комисија заради деблокадата на милијарди средства од буџетот на ЕУ за Унгарија. Во декември, Комисијата додели средства за да ја придобие поддршката на Унгарија за...
Ковачевски: Планот за раст е мост што ги поврзува европските аспирации со реалноста и моќен симбол за непоколебливата посветеност на реформите

Ковачевски: Планот за раст е мост што ги поврзува европските аспирации со реалноста и моќен симбол за непоколебливата посветеност на реформите

Скопје – Планот за раст на ЕУ го гледам како олеснувач кој ги отвора портите кон европскиот единствен пазар и кон слободниот проток на стоки, услуги, капитал и луѓе. Оваа структурирана рамка засилена со финансиска поддршка станува клуч за беспрекорна...
Пендаровски: Забрзана интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ позитивно ќе влијае врз безбедноста, политичките процеси и реформската агенда

Пендаровски: Забрзана интеграција на земјите од Западен Балкан во ЕУ позитивно ќе влијае врз безбедноста, политичките процеси и реформската агенда

Скопје – Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 54. Годишен состанок на Светскиот економски форум во Давос, говореше на сесијата „Дипломатски дијалог за Западен Балкан“ при што ја реафирмираше потребата од забрзана интеграција на земјите од...