За Вархеји опозицијата ги поминала црвените линии

За Вархеји опозицијата ги поминала црвените линии

Шефот на македонската дипломатија, Бујар Османи изјави дека унилатералната изјава за јазикот дадена во преговарачката рамка е политичка, а не историска декларација. Османи одговараше на критиките на дел од јавноста за содржината на оваа изјава.

Северна Македонија на 19 јули свечено го одбележа условеното отворање на преговорите со ЕУ. Условот за формално започнување на преговорите е промена на Уставот на РСМ и вклучување на бугарската заедница во него. Во меѓувреме треба да тече процесот на скрининг и да се ратификува договрот за Фронтекс.

Предан: Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки, што значи дека ќе биде и официјален јазик на ЕУ 

Предан: Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки, што значи дека ќе биде и официјален јазик на ЕУ 

донскиот јазик е признаен од 26 земји членки на ЕУ, што значи дека ќе биде и официјален јазик на ЕУ. Секако, една земја членка секогаш има право со некои еднострани изјави да искаже некои свои резерви.

Предлог преговарачката рамка во Собранието, претходно обраќање на Урсула фон дер Лајен

Предлог преговарачката рамка во Собранието, претходно обраќање на Урсула фон дер Лајен

Попладнево во Собранието на Северна Македонија се одржува пленарна седница за францускиот предлог преговарачка рамка со ЕУ. Во поддршка на предлогот пристигна претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лајен, која ќе им се обрати на пратениците.

Борел – Блинкен: Напредокот на Албанија и С. Македонија кон ЕУ клучно за Европа 

Борел – Блинкен: Напредокот на Албанија и С. Македонија кон ЕУ клучно за Европа 

Во текот на овој викенд ЕУ и САД изразија поддршка за францускиот предлог за преговарачката рамка ЕУ-Северна Македонија и порачаа дека напредокот на земјата, и на Албанија, се клучни за ЕУ. Во Скопје дневно се одржуваат протести против предлогот.