Владата во следниве денови ќе ја разгледува Предлог – иницијативата за уставни измени

Владата во следниве денови ќе ја разгледува Предлог – иницијативата за уставни измени

Од денеска, според најавата на премиерот Димитар Ковачевски, Владата ќе ја разгледува Предлог – иницијативата за уставни измени изработена од страна на работната група. Работната група на седница во петокот ја усвои Предлог – иницијативата за потребата од измени на Уставот со насоки за негово изменување и дополнување.

Ивановска: Со полна пареа го анализираме договорот со „Бехтел и Енка“

Ивановска: Со полна пареа го анализираме договорот со „Бехтел и Енка“

Го добивме договорот со конзорциумот „Бехтел и Енка“ и сме во фаза на негова анализа. Поброен тим ќе работиме на овој предмет, а веќе им се поделени задачите на советниците, изјави денеска претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска.

Пендаровски: Уставните измени приоритет, или интересите на партијата или европската иднина

Пендаровски: Уставните измени приоритет, или интересите на партијата или европската иднина

Наш приоритет во овој момент се уставните измени што произлегуваат од Преговарачката рамка со ЕУ, а за сите останати прашања постои јасна политичка волја да водиме легитимна демократска политичка дебата и веднаш потоа да ги завршиме и тие обврски. Во таа смисла ги повикувам сите проевропски политички партии и пратеници во Собранието да го направат својот избор. А тој избор е едноставен – или интересите на партијата или европската иднина на македонската држава.

Ковачевски: Владината коалиција е стабилна

Ковачевски: Владината коалиција е стабилна

Владината коалиција е стабилна и има 65 пратеници. Нормално е дека во рамки на коалицијата има политички партии со одредени ставови кои идеолошки или операционално се разликуваат од другите политички партии, но на главните политички правци на владината коалиција сите имаат исто гледање и работат на остварување на истата цел, оцени лидерот на СДСМ и премиер Димитар Ковачевски пред почетокот на првата од серијалот тематски трибини на СДСМ „Разултати што прават разлика“ на тема „Енергетска безбедност и зелена транзиција“.

Одбележани 120 години од смртта на Гоце Делчев

Одбележани 120 години од смртта на Гоце Делчев

Со панихида на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и со положување цвеќе пред гробот на Гоце Делчев во црквата „Свети Спас“ од страна на бројни делегации и граѓани, денеска се одбележаа 120 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев.