Скопје домаќин на Министерскиот совет на ОБСЕ

Скопје домаќин на Министерскиот совет на ОБСЕ

Скопје – Северна Македонија ќе биде домаќин на 30. Министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ што ќе се одржува во Скопје од денеска до 1 декември, на кој се очекува да присуствуваат околу 1000 делегати. На најголемиот...
Министерот Спасовски во работна посета на Брисел 

Министерот Спасовски во работна посета на Брисел 

Брисел – Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска ќе допатува во работна посета на Брисел, во чии рамки утре ќе учествува на Меѓународната конференција на глобалниот сојуз за борба против криумчарењето мигранти, организирана од Европската...
Еврокомесарот за клима Хукстра во пресрет на КОП28: „Прозорецот на можности се затвора“

Еврокомесарот за клима Хукстра во пресрет на КОП28: „Прозорецот на можности се затвора“

ЕНР Новиот европски комесар за климатска акција, Вопке Хукстра, се подготвува за тежок климатски самит на крајот на овој месец во Дубаи. Договор меѓу земјите учеснички не е ниту на повидок, а згора на тоа Хукстра знае дека светот “гори”. Европската новинска редакција...
Средба на Ковачевски со Сарацин и Франгеш: За европската иднина на Северна Македонија треба да преовлада одговорноста над партиските интереси

Средба на Ковачевски со Сарацин и Франгеш: За европската иднина на Северна Македонија треба да преовлада одговорноста над партиските интереси

Скопје – Актуелни теми од суштинско значење за европерспективите на земјава и нејзината улога за стабилноста на Западниот Балкан, беа во фокусот на разговорите на премиерот Димитар Ковачевски со специјалниот претставници на Германија и Словенија за регионот, Мануел...
ЕУ на мака со испораката на ветената воена помош за Украина

ЕУ на мака со испораката на ветената воена помош за Украина

АФП, АГЕРПРЕС, АТА, БТА, дпа, ЕФЕ, МИА, ТАСР | Key Story Плановите за зголемување на трошоците на ЕУ за да ѝ се помогне на Украина во одбраната од руската агресија се во застој поради неподготвеноста на ниво на ЕУ да се одвојат повеќе средства. Високиот претставник на...