Алиу: Заокружена првата фаза за измени на Законот за аудиовизуелни медиумски услуги, треба да се донесе до 31 мај

Алиу: Заокружена првата фаза за измени на Законот за аудиовизуелни медиумски услуги, треба да се донесе до 31 мај

Законски решенија и дигитализација во јавната администрација и услугите за граѓаните најавува министерот за информатичко општество и администрација Азир Алиу. На брифинг со медиумите Алиу соопшти дека е при крај подготовката на Стратегијата за реформа на јавната администрација, а со неа се опфатени повеќе закони што треба да се донесат и за кои веќе се почнати активности.

Уште една банкарска криза? ЕЦБ уверена во финансиската отпорност на еврозоната

Уште една банкарска криза? ЕЦБ уверена во финансиската отпорност на еврозоната

Неодамнешното пропаѓање на банката Силикон Вели (Silicon Valley Bank) во САД и кризата со Кредит Свис (Credit Suisse) во Швајцарија во текот на викендот предизвика загриженост за целиот меѓународен финансиски сектор. Додека европските влади и финансиски институции одблизу ја следат состојбата, не е сѐ толку црно.

Претседателот со јасна поддршка за уставните измени, но со резерва за договор меѓу партиите, објавени дел од имињата од работната група

Претседателот со јасна поддршка за уставните измени, но со резерва за договор меѓу партиите, објавени дел од имињата од работната група

Претседателот на државата Стево Пендаровски вчера нагласи дека ги поддржува уставните измени, но напомена дека не е оптимист за договор меѓу политичките партии околу промените на Уставот. Министерството за правда вчера ги објави имињата на учесниците во работната група за уставни измени предложени од парламентарните политички партии и од институциите.

Земјите од Отворен Балкан заеднички настапија на меѓународниот Саем на вино во Верона

Земјите од Отворен Балкан заеднички настапија на меѓународниот Саем на вино во Верона

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, заедно со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама, денеска присуствуваа на овогодинешниот 55-ти меѓународен Саем на вино „Винитали“, кој се одржува од 2 до 5 април 2023 година во Верона, Италија.