Фон дер Лајен: Со нетрпение ве очекуваме во ЕУ со вашиот посебен идентитет и македонски јазик 

Фон дер Лајен: Со нетрпение ве очекуваме во ЕУ со вашиот посебен идентитет и македонски јазик 

Скопје – Како што Северна Македонија напредува во реформите, така го трасира својот пат кон ЕУ, објави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен на платформата Икс по вечерашната средба со шефот на државата Стево Пендаровски во Скопје. ...
Министерски форум ЕУ – Западен Балкан за правда и внатрешни работи во Скопје

Министерски форум ЕУ – Западен Балкан за правда и внатрешни работи во Скопје

Скопје – Северна Македонија е домаќин на Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан за правда и внатрешни работи, во рамки на Претседателството на Шпанија со Советот на Европската Унија, што ќе се одржува денеска и утре во Скопје.  На дводневниот форум...
Неколку земји-членки на Шенген зоната ги зајакнуваат граничните контроли за да се заузди нелегалната миграција

Неколку земји-членки на Шенген зоната ги зајакнуваат граничните контроли за да се заузди нелегалната миграција

Од АФП, АНСА, Агерпрес, Белга, БТА, дпа, ЕФЕ, ФЕНА, ХИНА, МИА, СТА, ТАСР Голем број земји како што се Австрија, Чешка Република, Франција, Италија, Полска, Словенија и Словачка воведоа нови контроли на нивните граници. Тие се обидуваат да ги спречат криумчарите со...
Валис за МИА: Граѓаните под ударот на дезинформации почнуваат да се сомневаат и во веродостојните извори

Валис за МИА: Граѓаните под ударот на дезинформации почнуваат да се сомневаат и во веродостојните извори

Скопје – Дезинформациите и кризите се во меѓузависна врска, а проблемот е што луѓето денес се соочени со толку многу дезинформации, поради што им станува тешко да разграничат на кои извори може да им веруваат, вели во интервју за МИА претседателката на ЕУ...
Ковачевски: Посетата на Фон дер Лајен на Скопје е во рамки на редовната комуникација со ЕК, никој не доаѓа некому да врши тортура

Ковачевски: Посетата на Фон дер Лајен на Скопје е во рамки на редовната комуникација со ЕК, никој не доаѓа некому да врши тортура

Скопје – Посетата на шефицата на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на Скопје најававена за крајот на месецот е во рамки на редовната комуникација помеѓу ЕК и нашата држава и никој не доаѓа некому да врши тортура, како што кажуваат од опозицијата, изјави...