Тренчевска: Жени и девојки бидете гласни и храбри, институциите се тука да ве поддржат

Тренчевска: Жени и девојки бидете гласни и храбри, институциите се тука да ве поддржат

Жени и девојки, бидете гласни и храбри затоа што тоа е чекорот кон вистинската слобода, кон слободата на говорот, на изборот, слободата на живеењето. Институциите се тука да ве слушнат и поддржат, порача министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска на дводневната регионална конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот на патот кон ЕУ, гласно и храбро ги поместуваме границите“ што се одржува во Скопје.

Ковачевски: Со националната одлука за НАТО ги пробивме бариерите, обединување и за одлуките за ЕУ

Ковачевски: Со националната одлука за НАТО ги пробивме бариерите, обединување и за одлуките за ЕУ

Нашата национална одлука за членство во Алијансата ги проби бариерите на партиите, религиите и народите и не обедини сите. Незначајна маргина се оние малкумина кои не се горди на овој наш успех и би сакале други алтернативи. Убеден сум дека такво обединување имаме и околу нашите одлуки за ЕУ, порача премиерот Димитар Ковачевски на централната свеченост во касарната „Илинден“ по повод тригодишнинатата од членството во НАТО.

Лимински: Германија е сериозна во поддршката за ЕУ, уставните измени се нешто низ кое треба да поминете

Лимински: Германија е сериозна во поддршката за ЕУ, уставните измени се нешто низ кое треба да поминете

Треба да ги отстраниме бариерите на патот кон ЕУ, бидејќи Северна Македонија треба да го заземе заслуженото место во Европската Унија, порача денеска од Скопје Натанаел Лимински, министер за федерални, европски и меѓународни прашања и медиуми и шеф на државната канцеларија на Северна Рајна-Вестфалија.

Борел за МИА: Одговорност на сите политички лидери е да работат на зачленување на земјата во ЕУ

Борел за МИА: Одговорност на сите политички лидери е да работат на зачленување на земјата во ЕУ

Северна Македонија е добар пример за мултиетничко општество и со промена на Уставот дополнително ќе се унапредат основните права во земјата и не се сомневам дека со тоа ќе го зачувате македонскиот идентитет и истовремено ќе напредувате во процесот на пристапување во ЕУ, како што правевте досега, вели високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ, Жосеп Борел во интервју за МИА.

„Бехтел и Енка“ ќе гради четири автопатски делници од 1,3 милјарди евра во наредните пет години

„Бехтел и Енка“ ќе гради четири автопатски делници од 1,3 милјарди евра во наредните пет години

Конзорциумот „Бехтел и Енка“ денеска потпиша договор со Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) за изградба на четири автопатски делници во должина од 110 километри на коридорите 8 и 10 д во наредните пет години. Изградбата ќе чини 1,3 милијарди евра.

Спасовски: ИП-адресите за лажните дојави водат кон Иран и Русија

Спасовски: ИП-адресите за лажните дојави водат кон Иран и Русија

Ова е еден интензивен хибриден напад што ни се случува низ целата територија на земјата, при што беа зафатени околу 120 објекти, не само училиштата. Безбедносните служби активно работеа, безбедноста не беше загрозена, но мораше да се постапува според упатствата, вели министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.